Przejdź do treści
Header
Przejdź do stopki

Atrakcje turystyczne w Wapiennem i okolicach

Treść

 

Wapienne jest dogodną bazą wypadową dla wycieczek rekreacyjnych, krajoznawczych i historycznych.

W pobliżu znajduje się rezerwat skalny Kornuty, zbudowany z grubych ławic piaskowca magurskiego i ukrytą w nim Jaskinią Mroczną. Inny szlak prowadzi do Diablego Kamienia w miejscowości Folusz, gdzie można również samodzielnie łowić pstrągi w pobliżu smażalni ryb. W okolicy znajduje się sporo zabytkowych kościółków i cerkwi, część wpisanych na listę UNESCO (Sękowa, Binarowa), otwartych na Szlaku Architektury Drewnianej.

 

Organizujemy krótkie wycieczki do ciekawych miejsc w okolicy.

W Gorlicach zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Tutejsze Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza posiada wiele ekspozycji związanych z wydobyciem i przerobem ropy naftowej w tutejszym regionie, a także obszerny zbiór pamiątek związanych z bitwą pod Gorlicami.

W odległości 20 minut jazdy samochodem od Wapiennego, znajduje się średniowieczne miasto królewskie Biecz, ze względu na swą bogatą historię zwane małym Krakowem. Oprócz zachowanych w nim starych zabudowań i interesujących wystaw muzealnych, w średniowiecznej turmie można zrobić sobie zdjęcie z katem. Zaś największym zabytkiem jest kościół farny pw. Bożego Ciała, gdzie inwencja i kunszt artystów oraz rzemieślników poszczególnych epok: gotyku, renesansu i baroku, zaowocowały unikalnym zbiorem artystycznych dzieł.

W drodze do Biecza warto odwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego w Libuszy, dostarczającego informacji w jaki sposób zmieniało się wydobycie ropy naftowej w regionie, można również spróbować samodzielnie wydobywać ropę naftową z kopanki. Zwiedzając znajdujący się w pobliżu i wpisany na listę UNESCO zabytkowy Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej, można poznać znajdująca się 12 km dalej Karpacką Troję w Trzcinicy. Skansen archeologiczny, gdzie odkryto jedną z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad znanych z terenu Polski, powstałą w początkach epoki brązu, ponad 4000 lat temu. Tu także odkryto pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony, odznaczającej się wysokim poziomem cywilizacyjnym oraz dalekosiężnymi kontaktami z obszarem egejsko-anatolijskim i z północą, tworzącej ważne pradziejowe centrum kulturotwórcze.

W Krempnej znajduje się Ośrodek Edukacyjny wraz z Muzeum Magurskiego Parku Narodowego, w którym zobaczyć można efektowne dioramy.

W drodze nad malowniczy zalew Klimkówka, można odwiedzić Skansen w Szymbarku wraz z Kasztelem, najlepszym przykładem renesansowej budowli tego typu Polsce.

Około 40 minut trwa dojazd do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach, Parku linowego w Krzywej lub Stadniny Koni Huculskich w wiosce Gładyszów - największej w Europie siedziby koni tej rasy.

W odległości 16km od Wapiennego znajduje się Magura Małastowska - kompleksowa stacja narciarska z główną trasą o długości 1,4km. Na mniejszy wyciąg narciarski można wybrać się już do bliskiej Sękowej.

Organizujemy również jednodniowe wycieczki do bliskiej Słowacji oraz do Lwowa.

 

 

129307